٥

fethullahgulenhocasozler

Faili kim ve hedefi ne olursa olsun,her intihar saldırısı çok boyutlu bir cinayettir.

Canlı bombalar, o işi dini ikâme için yapsalar ve ölüme ‘Lâilahe illallah’ diyerek gitseler bile önce kendileri cehenneme düşerler.

İslam’da gerek sulh gerekse savaş halinde yapılması icap edenler belli kanun ve disiplinlere bağlanmıştır. Sulh halinde kimse kendi kendine harp ilan edip bir insanı öldürme kararı alamayacağı gibi, sıcak savaş esnasında da karşı cephede bulunan çocuk, kadın ve yaşlıları öldürme hakkına sahip değildir. Bu itibarla, hangi açıdan ele alınırsa alınsın, intihar saldırılarını, canlı bombaları ve benzeri terör hadiselerini Müslümanlıkla telif etmek asla mümkün olamaz

Bu canavarlığı hayvanlar bile yapmaz.Bu bir alçaklıktır…Reyhanlı’daki hain saldırıları üzerine

Hayvanlar bile böyle yapmazlar.Bir belgeselde seyretmiştim:Bir panter,hamile bir maymunu yakalıyor;onu hırpalarken maymun doğum yapıyor.O vahşi hayvan yavrunun farkına varınca hemen avını bırakıyor,yavrunun üzerine eğilip onu koklamaya başlıyor, ağzına nefes veriyor,yalıyor.Avlamak istediği bir hayvanın masum, mazlum yavrusunu o halde görünce, bir annenin yapacağı şeyleri yapıyor.Gözlerim doldu o manzara karşısında.Yahu bari insanlar bu vahşilerden ders alsalar.Ne istiyorsunuz o masum insanlardan,o kadınlardan?Bu nasıl bir feryad ü figân tutkusudur?Bu nasıl insanlıktır?…Reyhanlı’daki hain saldırıları üzerine

Ne günahımız var ki diyen kimselere bu düşünceleri günah olarak yeter.

Her zaman Sünnî duygu ve düşüncenin sesi soluğu olmasını bilmiş, aydınlık ruh, Yusuf Peygamber yolunda (zindana giren), Yusuf Peygamber gibi çilesini çeken, İslam’a sadakat ve sabır abidesi, kutlu ve seçkin Ahmet Efendi Hazretleri’nin en yakın zamanda mübarek irşad -halkı uyandırma ve doğru yola çağırma-vazifesine dönmesini Allah’tan dilerim…Cübbeli Ahmet Hoca’nın ceza evine girmesi üzerine

Ağlamak öyle bir iksirdir ki, kavrulan ruhun ateşini ondan başka hiçbir şey söndüremez. Ruh tutuşunca vicdan kavrulmaya başlar ve işte o zaman insan ağlar. Ağlar ve ruhunun ateşini söndürür. Sıkıntı ve şiddet karşısında en geçerli iksir, rahat ve rehavet zamanında yapılan duadir.

Bir kimse din adına bilmesi gerekenleri öğrenmeden cahillikten kurtulmuş sayılmaz.

Etrafımızdaki en az melek sayısı kadar şeytan var. Bir boşluğumuzu görüp bizi tepe taklak getirmek için fırsat kolluyorlar.

Akıl ile kalbi birbirinden ayırmamalısınız; onların izdivacına her zaman ihtiyaç vardır. Aklın muhakemesi, kalbin de semavîligi ve ledunnîligi omuz omuza olursa, işte o zaman hiç aşılamaz gibi görünen problemler bile kolayca aşılabilir.

Adliyede, mülkiyede veya başka bir hayatı müessesede bizim arkadaşlarımızın mevcudiyeti, öyle ferdi mecburiyetler şeklinde ele alınıp öyle değerlendirilmemelidir. Yani bunlar gelecek adına bizim o ünitelerde garantimizdir. İstikbale yürümek için, sistemin püf noktalarını keşfedin. Hâlâ bu sistem devam ediyor. Bu sistem içinde arkadaşlarımız istikbale yürüyeceklerdir. Öyleyse o sistemin püf noktalarını bilmeleri lazım, keşfetmeleri lazım. Asmaları lazım. Bu da meselenin diğer bir yanıdır.

Zayıfı ezen,galip de olsa mağlup;haklı,mağlup da olsa galiptir.

Doğrular yalanlarla temsil edilemez. Onun için ne kadar yüce hakikatleri temsil ettiğimizin ve davranışlarımızın da ne ölçüde müstakim olduğunun farkında olmalıyız.

Be Sociable, Share!

Bunları Okudunuz Mu?:

Sayfalar: 1 2 3

TokRes On Mayıs - 27 - 2013

Yorum Yaz


Can-Murad-Gurvil-Sozleri

Can Murad Gürvil S

Can Murad Gürvil’in en güzel sözleri: Kuruduk, düştük rüzgâr hayat vermez ...

-

Renksiz Tsukuru Taza

Haruki Murakami’nin ‘’ Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları’’ Kitabının Konusu; ...

cocuk-egitiminde-dogru-bilinen-yanlislar

Çocuk Eğitiminde D

Pedagog Adem Güneş'in Timaş Yayınları tarafından Ekim 2014 tarihinde toplam ...

hekimoglu-ismail-kimdir

Hekimoğlu İsmail S

Ömer Okçu’nun ya da yazılarında kullandığı isimle Hekimoğlu İsmail’in kitaplarından ...

Hekimoglu-ismail-Sozleri

Hekimoğlu İsmail K

Gerçek adı Ömer Okçu olan yazar Hekimoğlu İsmail, Fahri-Mahbube çiftinin ...