Aret Vartanyan‘ın romanı Çırılçıplak Aşk’tan bazı alıntılar:

Ya her şey aşktı ya da aşk hiçbir şeydi!

Aşk acısı yaşamamak için aşktan kaçacak değilim. Ölümden korktuğum için yaşamdan vazgeçmek gibi bir şey olur bu. Aşk cesaret ister, aşk korkakça yaşanamaz. Sonunda acıtacağını bilsem de, dibine kadar seninle aşka dalıyorum.

Öyle ya da böyle aşk hayatımızın bir parçası oldu.

Hayallerden, kumsalda el ele yürümelerden, yıldızları seyretmekten söz etmiyorum. Yaşamı anlamaktan, sen olmaktan, aşkı gerçekten yaşamaktan… Sana öğretilen değil, senin yaşattığın, seni yaşatan aşk. Aşkı anlatmaya, anlamaya yetmez duyguların gölgesinde tanımlanmış aşk.

Ben Yoktum ki… Çocuktum. Sonra genç oldum. Şimdi anlıyorum ki yalnızdım ve korkuyordum… Umudum sevilmekti. Kendime ihanet ettiğim o kadar çok şey vardı ki. Ben yoktum, benden başka her şeydi hayatım.

İçten bir günaydın öpücüğün yerini hangi kahvaltı tutabilir? Okula uyanırken annenden, sabah işe giderken sevdiğinden… Sıcak yatağında sarılarak uyandığın bir yürek. Hayatın hengâmesine, şehrin trafiğine, sabahın ayazına, gazete haberlerinin karanlığına karışmadan hemen önce… Ne kadar çok insan bundan yoksun ve her bir yürek bunu hak eden. Sokaklara, duraklara, otomobillerin içine bak… Hiç değilse sen, karşına çıkanlara içten bir ‘günaydın’ ver. Bir umut ol fırından yeni çıkmış poğaça, ince belli bardakta çay sıcaklığında…

Seni de, beni de fena kandırdılar. Aşk diye bize anlattıkları, hayallerini kurdurdukları gerçek aşk değildi. İnsanın insana duyduğu aşk, “yasak elma”nın ta kendisiydi… Önce kadın ısırdı elmayı, sonra erkek ve her şey bu andan sonra şekillendi.

Bu yazdıklarımı sana kitap harfleriyle değil, yaşanmışlıklarımla yazıyorum. Sen okuyacaksın diye yazılmış değil. Karşında çırılçıplak kaldım, yüreğimi çırılçıplak bıraktım, seninle aşkı çırılçıplak konuşmak, paylaşmak için…

Sen hiç âşık oldun mu? Âşık olundun mu? Aşkı gerçekten yaşıyor musun? Neden sadıksın ya da değilsin? Gerçekten aldattın mı, aldatıldın mı? Aşkla mı seviştin gerçekten? Neden evlendin ya da evleneceksin? Sen kimsin? Ne için yaşıyorsun? Şimdi yanıt verme. Belki evlisin, belki bekârsın, belki imkânsız aşkın ortasındasın, belki aşka âşıksın, belki hovardasın, belki aşktan çoktan vazgeçmişsin, belki yapayalnızsın… Sohbetin sonuna gelmeden hiçbir yorum yapma. Aşkla ilgili sana öğretilen birçok şeyi, hatta her şeyi unut öyle başlayalım… Sonra sen anlat, ben dinleyeyim.

Sosyal Ağlarda Paylaşım

Bunları Okudunuz Mu?:

TokRes On Ocak - 16 - 2014

Yorum YazHAFTANIN SÖZÜ

Ben temiz bir kâğıt yaprağı değilim… Kafana göre üzerine bir şeyler yazabileceğin, şekil vereceğin, sıkıldığında buruşturup atabileceğin… Ben üzeri yazılmış, dolu bir kâğıt yaprağıyım… Daha önce şekillenmiş, çizilmiş, silinmiş, yeniden yazılmış... Agafya-Ertürk Akşun / Resimli Kitap SözleriHAFTANIN SAYFASI


Yedi Güzel Adam

Aşk Yakar-Rebecca D

Rebecca Donovan’ın ‘’ Aşk Yakar’’ adlı kitabına yapılan yorumlar: Oldukça duygusal ...

Yaralı-Kahraman Taz

Kahraman Tazeoğlu’nun ‘’Yaralı’’ adlı kitabının kapağında yer alan müthiş bir ...

Pembe ve Yusuf-Canan

Canan Tan'ın Doğan Kitap'tan çıkardığı ''Pembe ve Yusuf'' adlı kitabının ...

Reaksiyon Replikleri

Reaksiyon; Star Tv ekranlarında her pazartesi yayınlanan Reaksiyon Film tarafından ...

İlkbahar Rüyası-K

Kristin Hannah’ın ‘’ İlkbahar Rüyası’’ adlı kitabı hakkındaki yorumlar; Duyguların önemini, ...