٥

Yazar Ayşe Kulin’in sözleri:

Her sevginin içeriği farklıdır.

Sakarya’ya imza gününe gitmiştik. Çıktık, canım soğuk bira çekti. Kilometrelerce yürüdük içki içilebilecek tek bir meyhane bulamadık. Bu bir mahalle baskısıdır, korkutuyor.

Dünyanın en güzel hissi, birinin yüzündeki gülümsemenin sebebi olduğunu bilmektir.

İnsan başına gelmeden bilemiyor ama her musibet, dayanma gücüyle birlikte geliyor.

İnsan kendini anlatınca, birilerinin canını sıkmaktan çok korkuyor.

Hayatımın güzel günlerini senin eksikliğini hissederek ve seni özleyerek yaşayacağımı biliyorum. Buna katlanmayı öğrendim. Acaba büyümek bu mu?

Bir kadının en büyük kabusu sevdiği adamın, onu aşık eden hareketlerini yapmayı bırakmasıdır.

Mantıksızlık ve inat erkeklere mahsustur. Biz kadınlar akıllı olmak zorundayız ki, o sivri akıllı erkekleri idare edelim.

Ben hüznünü, kederini yayanlardan olmadım. Yorucu duyguları içimde halletmeyi bildim.

Ben boşuna nefes tüketmişim. Sen bari tüketme. Çünkü kimse karşısındakini dinlemiyor, insanlar doğrularını ve yanlışlarını kendileri bulmak zorundalar.

Bir kızın en sevdiği şarkıyı iyi dinleyin, çünkü orda tüm söylemeye korktuğu şeyler gizlidir.

İlk evliliğimi sürdürseydim nereye giderdim, bilemiyorum. Hiçbir şey olmazdım, mutsuz olurdum. İkinci evliliğimde de aynı şey geçerli. İkinci evliliğimde eşim, benim vaktimi istiyordu. Çalışan kadınla yaşayamayacak biriydi. Enerjimi ona sunmam gerekiyordu. Bu ayrılıklar bana yeni bir hayat bahşetti.

Veda’yı yazarken pek çok kitap okumanın yanı sıra,Osmanlı’nın son dönemlerinde devleti idare etmiş kimselerin anılarını da çalıştım. Dedemin pek çok mektubunu ve mesai arkadaşlarıyla yazışmalarını günümüz Türkçesine çevirttim.

Biz başını kapayan kadınlara uzun yıllar saygı göstermedik, belki de bunları hakettik. Şimdi onlar rövanşlarını alıyorlar.

Ne yazık ki bütün acı ve heyecanlar kavuşmanın ardından biter, bıkkınlık o anda başlar; bu hep böyle ama biz daima istisnai vaziyetlere inanır, bekleriz, böylece kendimizi aldatırız.

Her zaman muhafazakardık, ama giderek daha da muhafazakarlaşıyoruz. Bu beni korkutuyor. Şeriat gelmesinden falan korkmuyorum. Şeriatın gelmeyeceğine eminim. Ama muhafazakarlaşmak, değişime direnmek iyi bir şey değildir. Toplumların önünü kapatır. Ve erkek her zaman baskın çıkar. Mesela içki içmek iyi bir şey değil, ama hayatın bir parçasıdır. Kimileri dua ederek, kimileri de içki içerek sakinleşir.

Yorgunum! Önce gerçeğimi kendime kabul ettirirken yoruldum! Sonra gizlerken. Daha sonra yüzleşirken. Kendim olmaya hakkım olduğunu anladığımda. Kendimle barışırken. Gerçeğimi başkalarına kabul ettirmeye çalışırken. Benim gibi binlerce, on binlerce insanın var olduğunu öğrenirken Yoruldum!

Türbanlılara iyi davranmadık, bu rövanşı hakettik.

Bir erkeğin ne parasına,ne sevgisine,ne evladına olan tutumuna güvenebilirsiniz.Erkek unutkandır ama anne çocuklarını asla unutmaz.

Tarihi severim. Merak ettiğim dönemleri ayrıntılarıyla ve çeşitli görüş açılarını değerlendirerek incelemeyi, edindiğim bilgileri romanlarıma aktarmayı da seviyorum. Tarihini bilmeyenler yaşadıkları dönemin olaylarını doğru değerlendiremez.

Her insan kendi romanını, kendi ruh haline göre okur.

Be Sociable, Share!

Bunları Okudunuz Mu?:

Sayfalar: 1 2

TokRes On Nisan - 14 - 2013

Yorum Yaz


Can-Murad-Gurvil-Sozleri

Can Murad Gürvil S

Can Murad Gürvil’in en güzel sözleri: Kuruduk, düştük rüzgâr hayat vermez ...

-

Renksiz Tsukuru Taza

Haruki Murakami’nin ‘’ Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları’’ Kitabının Konusu; ...

cocuk-egitiminde-dogru-bilinen-yanlislar

Çocuk Eğitiminde D

Pedagog Adem Güneş'in Timaş Yayınları tarafından Ekim 2014 tarihinde toplam ...

hekimoglu-ismail-kimdir

Hekimoğlu İsmail S

Ömer Okçu’nun ya da yazılarında kullandığı isimle Hekimoğlu İsmail’in kitaplarından ...

Hekimoglu-ismail-Sozleri

Hekimoğlu İsmail K

Gerçek adı Ömer Okçu olan yazar Hekimoğlu İsmail, Fahri-Mahbube çiftinin ...